با تسمه تایمینک ولوو، کیفیت کار موتور را حس کنید

تسمه تایمینگی که در ولوو کار گذاشته شده، چنان کیفیتی به کار موتور میبخشد که گویی موتور تمام و کمال روغنکاری شده. این تسمه قسمتهای حرکت دار موتور ولوو را به هم متصل میکند. و از آنجا که اجزا در موتور مستقل از یکدیگر حرکت میکنند،  تسمه تایمینگ حرکت اجزا را تنظیم کرده و ان را هماهنگ میکند تا کیفیت عملکرد موتور را بهبود ببخشد.

 

علاوه بر این تسمه، تسمه  های دیگری هم هستند که در ماشینهای دارای پمپ نصب میشوند.تسمه هایی که در سیستم خنک کننده و سیستم احتراق، به پمپ اب و پمپ سوخت متصلند از انواع تسمه های دیگر هستند. ولی تسمه تایمینگ ولوو با این تسمه ها متفاوت است و این قابلیت زمانبندی تسمه ولوو است که ان را منحصر به فرد میکند.

تسمه تایمینگ ولوو در مقایسه با تسمه های پمپ اب و پمپ سوخت صاف نیست؛ این تسمه که از لاستیک است سطحی دندانه دار و انعطاف پذیر دارد. این تسمه میل لنگ را به میل سوپاپ اتصال میدهد. اما از آنجا که وقتی میل لنگ دو دور میزند، میل سوپاپ یک دور را کامل میکند، زمان باز و بسته شدن سوپاپها نامنظم میشود. تسمه تایمینگ ولوو با سطح دندانه دار خود، این عملکرد ناهماهنگ را جبران کرده و حرکت سوپاپها را طوری تنظیم میکند که قطعات در موتور هماهنگ کار کنند.

در صورت وجود نقص در تنظیمات تسمه تایمینگ ولوو، زمان باز و بسته شدن سوپاپها اختلال پیدا میکند. این اختلال آثاری چون تضعیف عملکرد موتور، به گوش رسیدن صدای کوبیدن از موتور و تلفات انرژی از خود به جا میگذارد. علاوه بر این، یک تسمه پاره میتواند موتور را از کار بیندازد و باعث شود که سوپاپها با پیستونها برخورد کنند.

زمان مناسب برای تعویض تسمه های تایمینگ، معمولا پس از طی 76000 تا 168000 کیلومتر مییباشد. زمان ایده آل برای تعویض تسمه تایمینگ ولوو زمانی است که آثار صدمه دیدگی در آن نمایان باشد، آثاری چون وجود ترک، وجود بریدگی و فرسایش. اگر میخواهید به تسمه های بادوامتر دسترسی داشته باشید، میتوانید از دنده تایمینگ و زنجیر تایمینگ ولوو هم استفاده کنید.

اما در صورت کار گذاشتن دنده یا زنجیر تایمینگ، حرکت  هماهنگ میل لنگ و میل سوپاپ سخت تر میشود. علاوه بر آن، زنجیر تایمینگ سر و صدای بیشتری دارد و قیمت آن هم گرانتر از تسمه میباشد. با این که دوام زنجیر تایمینگ از تسمه تایمینگ بیشتر است، تسمه را نیز میتوان مطابق با برنامه های زمانبندی شده تعویض کرد. تسمه تایمینگ ولوو انعطاف بیشتری دارد و زمینه را برای حرکت هماهنگ میل لنگ و میل سوپاپ بهتر فراهم میکند.

 

منبع: وبسایت آی زمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *