آیا ضدیخ خراب میشود؟

بله با گذشت زمان ضد یخ خراب میشود، ولی در بیشتر خودروهای مدل جدید تا زمانی که کارکرد ماشین به 160000 کیلومتر(100000مایل) نرسیده واتفاق غیر طبیعی هم نیفتاده لازم نیست ضد یخ ماشین را عوض کنید. احتمالا لازم است در خودروهای مدل قدیمی ترچند بار ضد یخ را تعویض کنید. پس برای اطمینان از این امر باید به دفترچه راهنمای خود رویتان توجه کنید.

ضد یخ

بیشتر سازندگان خودرو از ضد یخهای با دوامی استفاده میکنند که پس از طی هر160000کیلومتر(100000مایل) باید تعویض شوند. این مسافت، بسته به دستورالعملهای نگهداری خاص هر کارخانه سازنده و هر مدل فرق میکند. برای مثال، دربعضی از مدلهای خودروی سوبارو لازم است پس از طی شدن 13سال یا طی کردن 212000 کیلومتر(132500مایل) ضد یخ را عوض کرد.

درخودرو های فورد لازم است ضدیخ را پس از طی 160000 کیلومتر اول (برای بار اول) تعویض کرده و بعد از ان، پس از طی هر 80000 کیلومتر(50000مایل) این کار را انجام داد. با این حال با کار کشیدن سنگین از ماشین (برای مثال یدک کشی) لازم است ضدیخ به دفعات بیشتری عوض شود.

مهم نیست که در دستورالعمل نگهداری از خودروی شما چه نوشته است، پس از گذشت چند سال از کار با خودرو، بهتر است یک متخصص، ضد یخ را دوره به دوره چک کند تا وجود اسید، زنگ والاینده های دیگررا چک کرده و همچنین مقاومت ضد یخ در برابر یخ زدگی و جوش اورندگی را بررسی کند. اگر داخل سیستم خنک کننده ماشین اب ( اب لوله کشی) ریخته باشید، الاینده ها را به این سیستم وارد کرده اید ومحلول اب و ضدیخ را رقیقتر کرده اید و نقطه ذوب وجوش این محلول را هم را هم تغییر داده اید.

اگر موتور خودروی شما داغتر از حد معمول است شاید یکی از دلایل ان خراب شدن ضدیخ باشد. بیشتر تولید کنندگان ضد یخ و مراکز خدماتی در زمان تعویض ضد یخ، کار تخلیه سیستم خنک کننده را هم انجام میدهند تا رسوباتی که در طی سالها در این سیستم جمع شده پاک شود.

تولید کنندگان ضد یخ، انواع متنوعی ازضدیخ را در رنگهای متنوع قرمز، صورتی یا سبز میسازند؛  ولی وقتی برای خرید ضد یخ به فروشگاه تجهیزات خودرو میروید دنبال رنگ دلخواهتان نباشید. در صورتی که میخواهید خودتان مقداری ضد یخ اضافه کنید یا این کار را به دست یک متخصص بسپارید، دنبال نوع مناسب ان برای خودرویتان باشید.

 

منبع: وبسایت آی زمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *