معنای روشن بودن چراغ اخطار عیب یابی موتور چیست؟

روشن بودن چراغ اخطار عیب یابی موتور بدین معنا است که سیستم نقص یابی ماشین(onboard diagnostic system) اشکالی را در سیستم اگزوز، سیستم روشن کردن خودرو، ویا سیستم سوخت رسانی تشخیص داده است. در بعضی اوقات مشکل آنقدرها جدی نیست؛ برای مثال ممکن است درپوش مخزن شل باشد؛ ولی بعضی اوقات مشکل جدی است؛

 مثلا ممکن است اشکالی در کارکرد کاتالیست رخ داده باشد. از این رو نباید روشن بودن چراغ را نادیده بگیرید. در تمام اتومبیلها و ماشینهای باری سبک، سیستم نقص یابی، اشکالات مربوط به عملکرد موتور را نشان میدهند؛ این اشکالات آلایندگی خودرو را تحت الشعاع قرار میدهند.

چراغ اخطار عیب یابی، یک چراغ زرد یا نارنجی است که کلمه check روی آن نوشته شده است؛ وقتی استارت میزنید، این چراغ همراه با چراغهای دیگر برای چند ثانیه شروع به چشمک زدن میکند. اگر این چراغ روشن بماند؛ یعنی که اشکالی رخ داده است.

اگرفلاش زدن چراغ عیب یابی موتور ادامه پیدا کند، معنیش این است که نقص جدی پیش امده و برای رفع آن شما باید سریعا ماشین را به یک تعمیرگاه ببرید. اگر مساله را نادیده بگیرید، اشکالهای جدی تری مثل اسیب دیدن کاتالیزور پیش خواهد امد. تعویض کاتالیزور هم به هزینه زیادی نیاز دارد.  

اگر چراغ عیب یابی چشمک نمیزند، قبل از رفتن به تعمیرگاه، درپوش مخزن را سفت کنید، چون درپوشی که سفت بسته نشده باعث روشن شدن چراغ اخطار میشود. ببینید در روزها یا روز بعد، چراغ بعد از چند باراستارت زدن، روشن میشود یا نه. کار گذاشتن یک درپوش نو به جای درپوش کهنه مشکل را تا حدی حل میکند.

اگر با تعویض درپوش نفهمیدید مشکل از کجاست، کار را به یک تکنسین ماشین بسپارید؛ تکنسین با بررسی کانکتور سیستم نقص یابی که زیر داشبورد قرار دارد، کد های روی این سیتم را خوانده و نقص را پیدا میکندکه ممکن است نقصی درشمعها یا  سنسور اکسیژن پیش آمده باشد.

اگر ماشین خوب کار میکند و اوضاع برقرار است، منطقی نیست که اخطار چراغ عیب یابی را نادیده بگیرید. اشکالی پیش آمده و امکان دارد وضع بدترشود. به علاوه اگر ساکن جایی هستید که تست کنترل آلایندگی به صورت ادواری روی خودرو ها انجام میشود، روشن بودن چراغ عیب یابی نشانه نقص دار بودن خودروی شماست.

 

{jcomments on}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *